DTS20W19-32AC
Mfr.Part #
DTS20W19-32AC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Circular Connector Housings
Plating - Body :
Cadmium
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Published :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Body Material :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Empty Shell :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Number of Contacts :
32
Gender :
Receptacle
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size :
19
Mount :
Flanges, Panel
Mixed Contacts :
Feature :
Shielded
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Datasheets
DTS20W19-32AC
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W19-32AC Overview
DTS20W19-32AC Features
DTS20W19-32AC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W19-32AC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT