DTS20W19-32AB [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W19-32AB [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Circular Connector Shell Size :
F 19
Mating Retention :
Without
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Shielded :
yes
Circuit Application :
Power and Signal
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Hermetically Sealed :
No
Number of Signal Positions :
32
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Contacts Preloaded :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Shell Base Material :
Aluminum
Sealable :
yes
Contact Layout Arrangement :
Circular
Circular Connector Type :
Receptacle
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Number of Positions :
32
Polarization Code :
Normal
Wire Size (AWG) :
Alignment Keyed :
Clocking
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Connector System :
Wire-to-Wire
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Wire Size (mm²) :
Number of Power Positions :
Reverse Gender :
32 Positions
DTS20W19-32AB [V001] Overview
DTS20W19-32AB [V001] Features
DTS20W19-32AB [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W19-32AB [V001] Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT