DTS20W19-32AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W19-32AB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size :
19
Plating - Body :
Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum Alloy
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Gold
Feature :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
Published :
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Number of Contacts :
32
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Receptacle
ECCN Code :
EAR99
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Datasheets
DTS20W19-32AB
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W19-32AB Overview
DTS20W19-32AB Features
DTS20W19-32AB Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W19-32AB Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT