DTS20W19-11SN-6149
Mfr.Part #
DTS20W19-11SN-6149
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Circular Connector Housings
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Circular Connector Type :
Receptacle
Sealable :
yes
Wire Size (mm²) :
Connector System :
Wire-to-Wire
Mating Retention :
Without
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Number of Signal Positions :
11
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Shell Base Material :
Aluminum
Polarization Code :
Normal
Reverse Gender :
No
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Contacts Preloaded :
No
Circuit Application :
Power and Signal
Number of Positions :
11
Circular Connector Shell Size :
F 19
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Alignment Keyed :
Clocking
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Published :
Contact Layout Arrangement :
Circular
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Hermetically Sealed :
Number of Power Positions :
Wire Size (AWG) :
Shielded :
yes
11 Positions
DTS20W19-11SN-6149 Overview
DTS20W19-11SN-6149 Features
DTS20W19-11SN-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W19-11SN-6149 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT