DTS20W19-11SB-LC
Mfr.Part #
DTS20W19-11SB-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Circular Connector Housings
Plating - Body :
Cadmium
Shell Size :
19
No
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Aluminium
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Flanges, Panel
Contact Plating :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
Number of Contacts :
11
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
DTS20W19-11SB-LC
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W19-11SB-LC Overview
DTS20W19-11SB-LC Features
DTS20W19-11SB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W19-11SB-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT