DTS20W19-11PB-LC
Mfr.Part #
DTS20W19-11PB-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
HTS Code :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Shell Material :
Aluminum Alloy
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Ratings :
Environment Resistant
Number of Contacts :
11
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Contact Plating :
No
Plating - Body :
IEC Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size :
19
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Bulk
Datasheets
DTS20W19-11PB-LC
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W19-11PB-LC Overview
DTS20W19-11PB-LC Features
DTS20W19-11PB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W19-11PB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT