DTS20W17-26SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W17-26SN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
JESD-609 Code :
e4
Body Material :
Aluminium
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Operating Supply Voltage :
600V
Insulation Diameter :
2.11 mm
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
26
Body Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
18 Weeks
Current Rating :
7.5A
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
Receptacle
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Durability Rating :
500 Cycles
Number of Power Positions :
26
Assembly Length :
31.496mm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Ingress Protection :
Environment Sealed
Insulation Material :
Silicone
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feedthrough Type :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Empty Shell :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C