DTS20W17-26SB
Mfr.Part #
DTS20W17-26SB
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Sealed
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Color :
Olive Drab
Datasheets
DTS20W17-26SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded