DTS20W17-26SB-6149 [V001]
Mfr.Part #
DTS20W17-26SB-6149 [V001]
Description
RECP ASSY
Product Category :
Circular Connector Housings
Circular Connector Type :
Receptacle
Mating Retention :
Without
Alignment Keyed :
Clocking
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Contact Layout Arrangement :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reverse Gender :
No
Contact Current Rating (Max) (A) :
5
Number of Signal Positions :
26
Contacts Preloaded :
No
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Number of Power Positions :
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Wire Size (mm²) :
Polarization Code :
Normal
Circular Connector Shell Size :
E 17
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Hermetically Sealed :
Number of Positions :
26
Circuit Application :
Power and Signal
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Sealable :
yes
Connector System :
Wire-to-Wire
Shielded :
yes
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Wire Size (AWG) :
Shell Base Material :
Aluminum
26 Positions
DTS20W17-26SB-6149 [V001] Overview
DTS20W17-26SB-6149 [V001] Features
DTS20W17-26SB-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W17-26SB-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT