DTS20W17-26SA
Mfr.Part #
DTS20W17-26SA
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Current Rating :
7.5A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
26
Shell Size - Insert :
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Plating :
Cadmium
Termination :
Crimp
Empty Shell :
No
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Shielded
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
HTS Code :
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Sealed
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
DTS20W17-26SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded