DTS20W17-26PD
Mfr.Part #
DTS20W17-26PD
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
D
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
26
Body Plating :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Thermoplastic
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Flanges, Panel
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Feature :
Shielded
Current Rating :
7.5A
HTS Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Flange
Gender :
Datasheets
DTS20W17-26PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded