DTS20W17-26PC-LC
Mfr.Part #
DTS20W17-26PC-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Panel Mount
Contact Size :
20
REACH SVHC :
Unknown
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
26
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Orientation :
C
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
DTS20W17-26PC-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W17-26PC-LC Overview
DTS20W17-26PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W17-26PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W17-26PC-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT