DTS20W17-26PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W17-26PA-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
A
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
No
Body Plating :
Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Published :
Empty Shell :
yes
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Total Number of Contacts :
26
Contact Plating :
Gold
Filter Feature :
No
Number of Positions :
26
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Receptacle
Contact Type :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Datasheets
DTS20W17-26PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W17-26PA-LC Overview
DTS20W17-26PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W17-26PA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W17-26PA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT