DTS20W17-26HA
Mfr.Part #
DTS20W17-26HA
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Sealed
Threaded
Feature :
Shielded
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
7.5A
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
Unknown
Backshell Type :
Solid
Color :
yes
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Datasheets
DTS20W17-26HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded