DTS20W17-26BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W17-26BE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Body Material :
Aluminium
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Insert Material :
Plastic
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
E
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Plating :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
26
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
DTS20W17-26BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W17-26BE Overview
DTS20W17-26BE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W17-26BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W17-26BE Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT