DTS20W17-26BC
Mfr.Part #
DTS20W17-26BC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Published :
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
26
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum Alloy
Insert Material :
Plastic
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
C
Body Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Flanges, Panel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Total Number of Contacts :
26
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
20
DIN Conformance :
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Plating :
Gold
Datasheets
DTS20W17-26BC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W17-26BC Overview
DTS20W17-26BC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W17-26BC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W17-26BC Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT