DTS20W17-26BA
Mfr.Part #
DTS20W17-26BA
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Mount :
Flanges, Panel
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle Housing
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
26
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
IEC Conformance :
No
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Contact Type :
Crimp
Total Number of Contacts :
26
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
DTS20W17-26BA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W17-26BA Overview
DTS20W17-26BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W17-26BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W17-26BA Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT