DTS20W17-26AE [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W17-26AE [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Wire Size (mm²) :
Number of Positions :
26
Alignment Keyed :
Clocking
Shielded :
yes
Polarization Code :
Normal
Number of Signal Positions :
26
Wire Size (AWG) :
Shell Base Material :
Aluminum
Sealable :
yes
Circular Connector Type :
Receptacle
Circuit Application :
Power and Signal
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Connector System :
Wire-to-Wire
Contacts Preloaded :
No
Contact Layout Arrangement :
Circular
Circular Connector Shell Size :
E 17
Mating Retention :
Without
Contact Current Rating (Max) (A) :
5
Reverse Gender :
No
Hermetically Sealed :
Number of Power Positions :
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
26 Positions
DTS20W17-26AE [V001] Overview
DTS20W17-26AE [V001] Features
DTS20W17-26AE [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W17-26AE [V001] Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT