DTS20W17-26AE
Mfr.Part #
DTS20W17-26AE
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Total Number of Contacts :
26
Insert Material :
Plastic
Contact Size :
20
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
E
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Body Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Datasheets
DTS20W17-26AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W17-26AE Overview
DTS20W17-26AE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W17-26AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W17-26AE Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT