DTS20W17-26AD [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W17-26AD [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Alignment Keyed :
Clocking
Mating Retention :
Without
Connector System :
Wire-to-Wire
Number of Positions :
26
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Number of Signal Positions :
26
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Contact Current Rating (Max) (A) :
5
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Sealable :
yes
Circular Connector Type :
Receptacle
Wire Size (AWG) :
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Wire Size (mm²) :
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Number of Power Positions :
Polarization Code :
Normal
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Contact Layout Arrangement :
Circular
Circular Connector Shell Size :
E 17
Hermetically Sealed :
No
Shell Base Material :
Aluminum
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Contacts Preloaded :
No
Shielded :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Circuit Application :
Power and Signal
Reverse Gender :
26 Positions
DTS20W17-26AD [V001] Overview
DTS20W17-26AD [V001] Features
DTS20W17-26AD [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W17-26AD [V001] Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT