DTS20W17-26AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W17-26AD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
26
Type :
For Male Pins
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Filter Feature :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Shape :
Circular
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
Body Plating :
Cadmium
Published :
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
26
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum Alloy
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
DTS20W17-26AD
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W17-26AD Overview
DTS20W17-26AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W17-26AD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W17-26AD Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT