DTS20W17-26AA [V001]
Mfr.Part #
DTS20W17-26AA [V001]
Description
RECP ASSY
Circular Connector Housings
Circular Connector Shell Size :
17
Hermetically Sealed :
No
Operating Temperature Range :
-65 – 175?°C?[?-85 – 347?°F?]
Reverse Gender :
No
Circular Connector Contact Type :
Less Pin
Contacts Preloaded :
Polarization Code :
A
Sealable :
yes
Circuit Application :
Signal
Number of Power Positions :
Wire Size (AWG) :
Number of Positions :
26
Contact Layout Arrangement :
Circular Connector Type :
Receptacle
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Connector System :
Cable-to-Panel
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Shell Plating Material :
Cadmium O.D
Number of Signal Positions :
26
Shell Base Material :
Aluminum
Alignment Keyed :
Clocking
Factory Lead Time :
31 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Mating Alignment Type :
Keyed
26 Positions
DTS20W17-26AA [V001] Overview
DTS20W17-26AA [V001] Features
DTS20W17-26AA [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W17-26AA [V001] Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT