DTS20W17-26AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W17-26AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
26
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Olive Drab
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
26
Published :
Insert Material :
Plastic
Contact Size :
20
Filter Feature :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
A
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Datasheets
DTS20W17-26AA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W17-26AA Overview
DTS20W17-26AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W17-26AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W17-26AA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT