DTS20W15-19SN-LC
Mfr.Part #
DTS20W15-19SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Receptacle
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Unknown
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shielding :
Shielded
Contact Size :
20
MIL Conformance :
yes
Body Plating :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Total Number of Contacts :
19
Number of Positions :
19
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
DTS20W15-19SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-19SN-LC Overview
DTS20W15-19SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-19SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-19SN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT