DTS20W15-19SN
Mfr.Part #
DTS20W15-19SN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Receptacle
Orientation :
N (Normal)
Insulation Diameter :
2.11 mm
MIL Conformance :
yes
Durability Rating :
500 Cycles
Body Material :
Aluminium
Current Rating :
7.5A
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Body Plating :
Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Assembly Length :
31.496mm
Total Number of Contacts :
19
Mounting Type :
Panel Mount
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insulation Material :
Silicone
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feedthrough Type :
Number of Power Positions :
19
Ingress Protection :
Environment Sealed
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Operating Supply Voltage :
600V