DTS20W15-19SD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-19SD-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Published :
ECCN Code :
EAR99
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Body Plating :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
19
Insert Material :
Plastic
Contact Size :
20
Orientation :
D
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Datasheets
DTS20W15-19SD-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-19SD-LC Overview
DTS20W15-19SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-19SD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-19SD-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT