DTS20W15-19SC-LC
Mfr.Part #
DTS20W15-19SC-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
19
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Bulk
Shielding :
Shielded
Orientation :
C
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
20
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Plastic
Datasheets
DTS20W15-19SC-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-19SC-LC Overview
DTS20W15-19SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-19SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-19SC-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT