DTS20W15-19PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-19PN-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Plastic
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
20
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shielding :
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mount :
Flanges, Panel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Shape :
Circular
REACH SVHC :
Unknown
Total Number of Contacts :
19
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Published :
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
Number of Positions :
19
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Gender :
Receptacle
Datasheets
DTS20W15-19PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-19PN-LC Overview
DTS20W15-19PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-19PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-19PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT