DTS20W15-19PD-LC
Mfr.Part #
DTS20W15-19PD-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
Unknown
Contact Size :
20
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Packaging :
Bulk
Orientation :
D
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Flanges, Panel
Number of Positions :
19
Body Plating :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
DTS20W15-19PD-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-19PD-LC Overview
DTS20W15-19PD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-19PD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-19PD-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT