DTS20W15-19PC-LC
Mfr.Part #
DTS20W15-19PC-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
EAR99
Orientation :
C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Fastening Type :
Threaded
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED
Receptacle
Shell Size - Insert :
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Plastic
Contact Size :
20
Body Plating :
Cadmium
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
19
Type :
For Male Pins
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
19
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Datasheets
DTS20W15-19PC-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-19PC-LC Overview
DTS20W15-19PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-19PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-19PC-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT