DTS20W15-19PB-6149
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-19PB-6149
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Filter Feature :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
Shell Size :
15
Shell Style :
Square Flange
Total Number of Contacts :
19
Mating Style :
Threaded
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Option :
GENERAL PURPOSE
Voltage Rating :
600 VAC, 850 VDC
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mixed Contacts :
No
Coupling Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Style :
Panel
Contact Gender :
Male
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination Style :
Crimp
Body/Shell Style :
Receptacle
Shell Plating :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Product :
Receptacles
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Termination Type :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
19 Position
Mounting Angle :
Straight
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Current Rating :
7.5 A
Subcategory :
Circular Connectors
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT