DTS20W15-19JN-LC
Mfr.Part #
DTS20W15-19JN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Insert Material :
Plastic
Flange
Shielding :
Unknown
Contact Plating :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Plating :
Cadmium
Contact Size :
20
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
19
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Datasheets
DTS20W15-19JN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-19JN-LC Overview
DTS20W15-19JN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-19JN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-19JN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT