DTS20W15-19JN
Mfr.Part #
DTS20W15-19JN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
7.5A
Olive Drab Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
DTS20W15-19JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded