DTS20W15-19HN
Mfr.Part #
DTS20W15-19HN
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
Datasheets
DTS20W15-19HN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded