DTS20W15-19HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-19HD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
Orientation :
D
Published :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
19
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
19
IEC Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Empty Shell :
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Thermoplastic
Body Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Datasheets
DTS20W15-19HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded