DTS20W15-19HC
Mfr.Part #
DTS20W15-19HC
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Flanges, Panel
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Sealed
Insert Material :
Thermoplastic
Feature :
Orientation :
C
Shell Material :
Aluminum
19
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Receptacle
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Termination :
Threaded
Current Rating :
7.5A
Mixed Contacts :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Published :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
DTS20W15-19HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded