DTS20W15-19HB
Mfr.Part #
DTS20W15-19HB
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Current Rating :
7.5A
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
B
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
EAR99
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
Datasheets
DTS20W15-19HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded