DTS20W15-19HA
Mfr.Part #
DTS20W15-19HA
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
7.5A
Empty Shell :
No
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
No
Color :
Threaded
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Orientation :
A
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Sealed
HTS Code :
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
19
Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
DTS20W15-19HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded