DTS20W15-19BN
Mfr.Part #
DTS20W15-19BN
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
No
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Unknown
Housing Color :
Connector Type :
Receptacle Housing
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Datasheets
DTS20W15-19BN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-19BN Overview
DTS20W15-19BN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-19BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-19BN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT