DTS20W15-19BE
Mfr.Part #
DTS20W15-19BE
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum Alloy
Flanges, Panel
Mixed Contacts :
No
Shell Size :
15
Receptacle
Number of Contacts :
19
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Backshell Type :
Solid
Published :
Contact Plating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
HTS Code :
Environment Resistant
Plating - Body :
Cadmium
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Datasheets
DTS20W15-19BE
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W15-19BE Overview
DTS20W15-19BE Features
DTS20W15-19BE Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W15-19BE Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT