DTS20W15-19BD [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-19BD [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Circuit Application :
Power and Signal
Mating Retention :
Without
Reverse Gender :
No
Number of Positions :
19
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Number of Power Positions :
Wire Size (mm²) :
Hermetically Sealed :
No
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Wire Size (AWG) :
Sealable :
yes
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Shielded :
yes
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Polarization Code :
Normal
Contact Layout Arrangement :
Circular
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Connector System :
Wire-to-Wire
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Type :
Receptacle
Shell Base Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Signal Positions :
19
Circular Connector Shell Size :
D 15
Contacts Preloaded :
Connector Mounting Type :
Panel Mount
19 Positions
DTS20W15-19BD [V001] Overview
DTS20W15-19BD [V001] Features
DTS20W15-19BD [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-19BD [V001] Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT