DTS20W15-19BD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-19BD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
19
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Material :
Aluminum Alloy
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
No
Number of Positions :
19
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
D
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
Published :
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
DTS20W15-19BD
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-19BD Overview
DTS20W15-19BD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-19BD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-19BD Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT