DTS20W15-19BC
Mfr.Part #
DTS20W15-19BC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
19
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Plastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
19
Filter Feature :
No
Contact Shape :
Circular
Gender :
Receptacle
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
C
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Body Plating :
Cadmium
Contact Size :
20
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
DTS20W15-19BC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-19BC Overview
DTS20W15-19BC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-19BC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-19BC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT