DTS20W15-19BB [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-19BB [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Circular Connector Type :
Receptacle
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Sealable :
yes
Contact Layout Arrangement :
Circular
Shell Base Material :
Aluminum
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Connector System :
Wire-to-Wire
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
19
Alignment Keyed :
Clocking
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Mating Retention :
Without
Polarization Code :
Normal
Hermetically Sealed :
No
Contacts Preloaded :
No
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Circuit Application :
Power and Signal
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Wire Size (AWG) :
Number of Signal Positions :
19
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Wire Size (mm²) :
Circular Connector Shell Size :
D 15
Number of Power Positions :
Shielded :
yes
Reverse Gender :
19 Positions
DTS20W15-19BB [V001] Overview
DTS20W15-19BB [V001] Features
DTS20W15-19BB [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-19BB [V001] Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT