DTS20W15-19BB
Mfr.Part #
DTS20W15-19BB
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Feature :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Number of Contacts :
19
Packaging :
Bulk
Published :
Body Material :
Aluminium
Plating - Body :
Cadmium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Empty Shell :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size :
15
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Gender :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Contact Plating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
REACH SVHC :
Unknown
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
DTS20W15-19BB
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W15-19BB Overview
DTS20W15-19BB Features
DTS20W15-19BB Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W15-19BB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT