DTS20W15-19BA [V001]
Mfr.Part #
DTS20W15-19BA [V001]
Description
RECP ASSY
Circular Connector Housings
Wire Size (AWG) :
Mating Retention :
Without
Number of Power Positions :
Number of Signal Positions :
19
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Sealable :
yes
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Polarization Code :
Normal
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Shell Base Material :
Aluminum
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Reverse Gender :
yes
Number of Positions :
19
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Factory Lead Time :
31 Weeks
Wire Size (mm²) :
Circular Connector Type :
Receptacle
Circular Connector Shell Size :
D 15
Contact Layout Arrangement :
Circular
Hermetically Sealed :
No
Connector System :
Wire-to-Wire
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Circuit Application :
Power and Signal
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Alignment Keyed :
Clocking
Contacts Preloaded :
19 Positions
DTS20W15-19BA [V001] Overview
DTS20W15-19BA [V001] Features
DTS20W15-19BA [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-19BA [V001] Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT