DTS20W15-19BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-19BA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
Unknown
Mixed Contacts :
No
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Shell Size :
15
Filter Feature :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Shell Material :
Aluminum Alloy
IEC Conformance :
Plating - Body :
Cadmium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Ratings :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Contact Plating :
Gold
Gender :
Receptacle
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Shielded
Number of Contacts :
19
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Datasheets
DTS20W15-19BA
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W15-19BA Overview
DTS20W15-19BA Features
DTS20W15-19BA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W15-19BA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT