DTS20W15-19AN [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-19AN [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Circular Connector Type :
Receptacle
Wire Size (AWG) :
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Contact Layout Arrangement :
Circular
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Number of Positions :
19
Reverse Gender :
No
Connector System :
Wire-to-Wire
Circuit Application :
Power and Signal
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Circular Connector Shell Size :
D 15
Number of Power Positions :
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Shielded :
yes
Sealable :
yes
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Hermetically Sealed :
No
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Shell Base Material :
Aluminum
Number of Signal Positions :
19
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Mating Retention :
Without
Polarization Code :
Normal
Wire Size (mm²) :
Alignment Keyed :
Clocking
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Factory Lead Time :
31 Weeks
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Contacts Preloaded :
19 Positions
DTS20W15-19AN [V001] Overview
DTS20W15-19AN [V001] Features
DTS20W15-19AN [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-19AN [V001] Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT