DTS20W15-19AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-19AN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
REACH SVHC :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
IEC Conformance :
No
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
Published :
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
19
Type :
For Male Pins
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Plastic
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Gender :
Receptacle
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
19
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
DTS20W15-19AN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-19AN Overview
DTS20W15-19AN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-19AN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-19AN Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT