DTS20W15-19AE [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-19AE [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Circuit Application :
Power and Signal
Sealable :
yes
Mating Retention :
Without
Circular Connector Shell Size :
D 15
Connector System :
Wire-to-Wire
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Reverse Gender :
No
Number of Signal Positions :
19
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Polarization Code :
Normal
Wire Size (mm²) :
Shell Base Material :
Aluminum
Shielded :
yes
Contacts Preloaded :
No
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Wire Size (AWG) :
Number of Positions :
19
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Hermetically Sealed :
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Number of Power Positions :
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Type :
Receptacle
Contact Layout Arrangement :
Circular
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Shell Type :
Square Flange Receptacle
19 Positions
DTS20W15-19AE [V001] Overview
DTS20W15-19AE [V001] Features
DTS20W15-19AE [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-19AE [V001] Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT